הנהלת חשבונות לא תקינה

הנהלת חשבונות לא תקינה עלולה לגרום לאסון מקצועי במקום העבודה. תחום החשבונאות הוא תחום מורכב, ניהולו והתנהלותו צריכה להיעשות ברמה המקצועית הגבוהה ביותר שכן, מדובר על הליכים בירוקרטים וסיזיפיים שדורשים הכרה עם התחום, עם אחריות המקצוע, הכרה והבנה בדוחות השונים וכמובן שליטה אבסולוטית בתוכנות העבודה השונות שמייעלות, מארגנות ומקלות על עבודתו של מנהל החשבונות.

ללא ספק אחד הפתרונות למניעת מצב של הנהלת חשבונות לא תקינה היא העסקת עובדים מוכשרים ומנוסים, כאלו שקיבלו את ההכשרה האיכותית ולמדו אותה באחד מבתי הספר או המכללות השונות בארץ. התחום מבוקר ומפוקח על ידי משרד הכלכלה שדואג לתת דגשים ועקרונות חשובים למוסדות הלימוד ולהבטיח רמת לימודים טובה ומקצועית שתתרום לחניכי הקורס בהיותם בוגרים המשתלבים בשוק העבודה.

בין תפקידיו של מנהל החשבונות נכללים תחומי אחריות רבים, ביניהם: ניהול כספי הארגון, הנפקת חשבוניות לספקים ולקוחות, מעקב אחר חובות החברה – טיפולם וגבייתם, ניהול מלאי מחסן, ניהול משכורות של העובדים וכו… ללא ספק שללא הכשרה מקצועית גם אדם מוכשר ביותר עלול להיכלא למצב בו הוא מנהל עבודת הנהלת חשבונות לא תקינה. וזאת רק משום שאינו נחשף לכל האפשרויות ותנאי העבודה שהוא יכול לנצל בטיפול המשימות.

תוכנות המחשב הנלמדות במהלך הקורס הן אולי החלק המרכזי והחשוב ביותר. מלבד זאת שהעבודה בהן נוחה ומאורגנת הן מונעות פעמים רבות מטעויות אנוש להיכנס לתחומי העבודה. התוכנות הם תוסף משמעותי למנהל החשבונות שמכיר את חומר העבודה בצורה עיונית והן הגשמה פרקטית מצוינת של ניצול משאביי הידע הפנימיים.

על מנת להשתלב בלימודי החשבונאות נדרש המתעניין או המתעניינת לעבור ראשית כל את ההכשרה הבסיסית והחשובה ביותר – קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2. זהו קורס המתחיל מנקודת האפס ומביא את בוגריו לכדי ידע והכרה מעמיקה בתחום. הקורס אורך כשנה בממוצע במתכונת של שיעור עד שניים בשבוע וכולל 390 שעות הוראה בסך הכל. בוגריו יכולים להשתלב בעבודה בהצגת תעודת מנהל חשבונות סוג 2 המאושרת על ידי משרד הכלכלה וכן להמשיך בעתיד לקורסי המשך בתחום החשבונאות כמו: קורס הנהלת חשבונות סוג 3 ולימודי חשבונאי מדופלם.