קורס חשמלאים

הגוף היחיד בישראל שיכול להעניק רישיונות חשמל עבור גברים ונשים בגילאים הרלוונטיים הוא משרד הכלכלה. בפועל, בעל רישיון חשמלאי הוא כל מי שסיים בהצלחה לימודים של חשמלאי. אז מה צריך לדעת לפני שמתקבלים לקורס חשמלאים? אילו סוגי חשמלאים קיימים? ואיך מקבלים רישיון חשמלאי מוסמך?

ובכן, נתחיל מהסוף: מלבד ההכשרה הנדרשת, התנאי לקבלת הרישיון הוא עבודה של שנה מינימום כחשמלאי עוזר ואז עוד שנתיים כחשמלאי מעשי. לאחר מכן, חשמלאי ראשי ומוסמך נהנה מכך שהוא מבוקש מאוד גם בשוק הפרטי וגם בשוק המסחרי.

הבדלים בין דרגות הסמכה: חשמלאי עוזר, חשמלאי מעשי וחשמלאי מוסמך

  • חשמלאי עוזר יכול על פי החוק לבצע עבודות חשמל במתחים נמוכים ותחת פיקוח של חשמלאי מעשי. 
  • חשמלאי מעשי הוא איש מקצוע עם הסמכה אחת מתחת לחשמלאי מוסמך – לכן הוא גם לומד פחות חומר במהלך הקורס.
  • חשמלאי מוסמך הוא בדרגת הסמכה בכירה משל החשמלאי המעשי ולכן הוא מקבל דרגות רישוי המאפשרות לו לבצע פעולות מורכבות יחסית.

בין היתר, דרגת הרישוי של חשמלאי מוסמך מאפשרת לו לטפל במתקני חשמל של 240 אמפר. ברוב המקרים, זה החשמלאי היחיד שיהיה מוסמך על פי החוק לטפל במתקני חשמל של מבנים בינוניים או אפילו גדולים. לעומת זאת, חשמלאי מעשי יכול לעבוד רק עד לדרגה של פאזה אחת כפול 40 אמפר – אלא אם כאמור הוא נמצא תחת פיקוח. 

בהקשר הזה, כדאי לדעת שחשמלאי ראשי יכול לבצע עבודות במתקנים של 3 כפול 250 אמפר – מה שמאפשר לו ספקטרום רחב הרבה יותר של עבודות. נוסף על כך, חשמלאים יוכלו להמשיך את ההסמכה עם קורסים שונים ולקבל רישיון של טכנאי חשמל, חשמלאי בודק, הנדסאי חשמל, מהנדס חשמל, חשמלאי בכיר או חשמלאי מסויג.

הדרך הממוקדת להפוך לאיש מקצוע מבוקש

המטרה של כל האמור לעיל היא להסביר למה ואיך צריך לעבור קורס חשמלאים. כפי שאפשר להבין כבר מדברי הפתיחה, הקורס עצמו לא מספיק לצורך השגת תעודה של חשמלאי מוסמך – כי חייבים לצבור ניסיון ולעבוד בתחום. אבל עוד לפני כן, ניתן להגדיל את סיכויי ההצלחה של ההשתלבות בענף באמצעות בחירה נכונה של קורס ההסמכה וההכשרה.

קורס שמיועד לפיתוח קריירה בתחום החשמל צריך להיות קצר, פרקטי ומשתלם. באמצעות קורס כזה ניתן ללמוד עוד על תחום החשמל ולקבל החלטה מבוססת בשאלה האם כדאי להמשיך להתפתח בו לדרגות רישיון נוספות. באמצעות קורס חשמלאי מוסמך, אפשר תוך 3 שנים גם לפתוח עסק עצמאי ולספק שירותים שהדרישה אליהם גבוהה. 

כיצד מתקיים קורס חשמלאים?

תכני הקורס עצמו משלבים בין הקניית ידע תאורטי ומעשי. מטבע הדברים, את הידע התאורטי מקבלים לאורך הקורס בכיתה – בעוד את הידע המעשי מקבלים מהיציאה לשטח. כמו כן, בקורס משולבות סדנאות פרקטיות שמאפשרות לחשמלאים לצבור ניסיון וביטחון בתנאים מבוקרים. 

לסיכום, בוגרי קורס חשמלאי יכולים לעבוד בתור חשמלאי עוזר למשך שנה וחשמלאי מעשי למשך שנתיים. בתום 3 שנים מקבלים רישיון של חשמלאי מוסמך ולאחר מכן ניתן להתקדם עם קורס חשמלאי ראשי, או להירשם למסלול של טכנאי חשמל לרבות אופציה לקורס של בודק חשמל.